ГОЛОВНА

Музей історії жіноцтва, історії жіночого та гендерного руху в якості партнера взяв участь в проекті, який реалізують Полтавська обласна організація Ліги соціальних працівників України та Полтавська обласна організація Національної спілки письменників України за підтримки МГО «МФ «Взаєморозуміння і толерантність».

Головне завдання проекту – зібрати усні спогади жінок-свідків та учасників подій тих часів з метою переосмислення жіночого досвіду у воєнний час.Музей з вдячністю приймає всі пропозиції, нові фотографії та матеріали.
gender.museum@gmail.com

Остарбайтери (нім. Ostarbeiter – «східні робітники») – німецький термін для означення осіб, які були вивезені гітлерівцями з східних окупованих територій, переважно з Рейхcкомісаріату Україна, протягом Другої світової війни на примусові роботи до Німеччини. 

Вивезення робітників до Рейху не було передбачено фашистськими окупаційними планами. Однак, коли стало зрозумілим, що швидкої перемоги на Східному фронті не буде досягнуто, в листопаді 1941 розпочалася насильна депортація робітників до Німеччини. За 1941-44 загальна кількість остарбайтерів становила 2,8 млн.чол., у тому числі 2,2 млн. українців. Більшість остарбайтерів працювали на приватних підприємствах. Продуктивність остарбайтерів була досить високою і становила серед чоловіків 60-80 % у порівнянні з продуктивністю німецьких робітників, а серед жінок – 90-100 %. У Німеччині остарбайтери жили в спеціальних таборах під суворим наглядом адміністративно-поліцейських спецслужб. Заробітна плата становила 30 % платні німецького робітника, з чого більша частина йшла на оплату харчування і житла. За спробу втечі остарбайтери каралися смертю або ув'язненням у концтаборі. 

Остарбайтери носили обов'язкову дискримінаційну відзнаку «OST». У червні 1944 їх було замінено на національні відзнаки – для українців – тризуб. Більшість остарбайтерів після закінчення війни була насильно репатрійована в СРСР, де майже всіх звинувачено у «зраді батьківщини» і репресовано.

ПЕРЕГЛЯД ЭКСПОЗИЦІЇ

прослухати подкаст:
Канал громадського подкастингу "C-POD"
GENDER CHANEL

Музей історії жіноцтва, історії жіночого та ґендерного руху висловлює глибоку вдячність всім ресурсам, які надали можливість зробити цю виставку.
Всі авторські права належать авторам світлин та ресурсам, на яких вони представлені.

 

Експозицію створено за підтримки
Міжнародного фонду "Взаєморозуміння і толерантність"

Музей історії жіноцтва, історії жіночого та гендерного руху. © GENDER SPACE 2010 Сайт створено за підтримки УКРАЇНСЬКОГО ЖІНОЧОГО ФОНДУ